Llojet e zakonshme të ilaçeve të alergjisë

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Një alergji është një lloj i zakonshëm i gjendjes autoimune. Simptomat mund të shkojnë nga bezdisja deri tek kërcënimi i jetës, por trajtimet dhe strategjitë efektive të shmangies mund të ndihmojnë. Alergjitë

vijnë nga një reagim i tepërt i sistemit imunitar. Sistemi imunitar mbron trupin nga pushtuesit siç janë viruset dhe bakteret që mund të shkaktojnë sëmundje. Nëse një person ka një alergji, sistemi i tyre imunitar reagon ndaj një substance të padëmshme sikur të ishte e dëmshme.

Një material që bën që sistemi imunitar të reagojë shumë quhet "alergjen". Alererenët e zakonshëm përfshijnë:

 • pluhur
 • polen
 • Pet Dander
 • ushqime të caktuara, siç janë vezët dhe arrat
 • Venom bletët
 • Medikamentet
 • latex

Në këtë artikull, ne përshkruajmë ilaçet, trajtimet alternative dhe strategjitë e stilit të jetës mund të ndihmojnë Menaxhoni ose parandaloni simptomat e një reaksioni alergjik.

Shumë ilaçe të ndryshme synojnë të lehtësojnë alergjitë. Këtu janë disa lloje të zakonshme:

Antihistamines

Antihistamines janë medikamente që përdoren kryesisht për ethet e sanëve dhe alergjitë e tjera. Ata kundërshtojnë efektet e histaminave, substancave që trupi prodhon për të ndihmuar sistemin imunitar të luftojë pushtuesit siç janë viruset.

Histaminat shkaktojnë ënjtje dhe bëjnë që enët e gjakut të hollohen. Kjo çon në simptoma të tilla si teshtitja, një hundë e rrjedhshme dhe sytë e kruar. Antihistaminat

janë në dispozicion mbi banak ose me recetë. Ato vijnë si tableta, lëngje, spërkatje të hundës, kremra dhe pika të syve.

Antihistaminat më të vjetra, të tilla si difenhidramina (Benadryl) dhe klorfenamina (klor-trimeton), lehtësojnë simptomat e alergjisë, por mund të shkaktojnë përgjumje. Shmangni ngarjen gjatë përdorimit të këtyre ilaçeve.

Efektet e tjera anësore të zakonshme të këtyre antihistamines më të vjetra përfshijnë:

 • Gojën e thatë
 • Vizioni i paqartë
 • Mbajtja urinare

Antihistaminat më të reja kanë më pak efekte anësore dhe kanë më pak të ngjarë të shkaktojnë përgjumje, përveç cetirizine (Zyrtec). Këto ilaçe vijnë si tableta, dhe disa opsione të markës përfshijnë Allegra, Alavert, Clarinex, Claritin dhe Xyzal.

Efektet anësore të zakonshme të këtyre antihistamines përfshijnë:

 • gojën e thatë
 • nauze dhe keqtrajtim
 • përgjumje, në një masë më të vogël sesa me antihistaminat më të vjetra
 • /li> DeCongestantët

  DeCongestantët mund të ndihmojnë në pastrimin e një hunde të mbushur dhe bllokimit të sinusit. Këto ilaçe tkurren enët e gjakut në hundë dhe hapin pasazhe hundore.

  Ato shpesh janë të disponueshme mbi banak si:

 • Sprays hundë
 • Drops
 • Kapsulat ose pilulat
 • Shurupet ose lëngje të tjera
 • pluhurat për shpërndarjen në ujë

Pas këshillimit të një farmacisti, një person mund të provojë Sudafed, i cili ka një përbërës të ndryshëm aktiv nga ai në PE Sudafed.

Kushdo që është shtatzënë ose ka presion të lartë të gjakut duhet të flasë me një mjek përpara se të përdorë një dekongest.

Efektet anësore të decongestantëve mund të përfshijnë:

 • përgjumjen
 • Pushtimi dhe agjitacioni
 • Dhimbjet e kokës
 • Goja harmoniqhealth.com e thatë
 • skuqjet
 • acarimi në hundë

shkaktohet në përgjigje të një alergjen. Në një llak, ky lloj droge mund të lehtësojë simptomat e një alergjie sezonale, të tilla si ngopja e hundës, teshtitja dhe një hundë e rrjedhshme. Disa opsione me emër të markës përfshijnë FLONASE dhe NASACORT.

Efektet anësore të zakonshme të kortikosteroideve të hundës përfshijnë:

 • kruarje, skuqje dhe ënjtje në hundë
 • Një ndjenjë ose goditje e fortë ose djegie në hundë

Epinefrina

Epinefrina e injektuar automatikisht mund të trajtojë një reaksion alergjik kërcënues për jetën që quhet anafilaksi. Kushdo që ka simptoma të kësaj duhet të marrë kujdes mjekësor, pavarësisht nëse ata përdorin edhe epinefrin. Ky ilaç me recetë mund të kthejë simptoma të anafilaksisë potencialisht fatale, siç janë vështirësia në frymëmarrje, ënjtja në fyt dhe një puls i dobët. Disa versione me emër markë të drogës përfshijnë Epipen dhe Auvi-Q.

Një person injekton epinefrin në muskuj në kofshën e tyre. Efektet janë të shpejta, por nuk zgjasin shumë. Ilaçi ka një gjysmë jete prej 5 minutash, pas së cilës efekti i ilaçit zvogëlohet me 50%.

Një person mund të pësojë efekte të dëmshme të ilaçit, dhe këto mund të ndikojnë në sisteme të ndryshme të trupit. Sidoqoftë, në rast të një reaksioni urgjent alergjik, ilaçi mund të jetë shpëtimi i jetës. Mjeku që e përshkruan do të shpjegojë se si ta përdorë pajisjen në mënyrë të sigurt.

Në Mars 2020, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) lëshoi një alarm sigurie për të paralajmëruar publikun që auto-injektorët e epinefrinës, të tilla si Epipen, Epipen Jr., dhe versionet gjenerike, mund të mosfunksionojnë. Kjo mund të parandalojë që një person të marrë trajtimin në raste urgjente.

Një person mund të shikojë rekomandimet nga prodhuesit e këtyre injektorëve automatik këtu. Shtë gjithashtu një ide e mirë për të folur me një ofrues të kujdesit shëndetësor për përdorimin e sigurt.

injeksione alergjike, ose imunoterapi

Qëllimi i imunoterapisë është të ndërtojë imunitet ndaj një alergjen duke futur sasi të vogla të tij në trup me kalimin e kohës – përmes injeksioneve ose duke vendosur sasi të vogla nën gjuhë. Disa njerëz zbulojnë se kjo ndihmon në uljen e reaksioneve të tyre alergjike. Mund të ndihmojë gjithashtu në përfundimin e një alergjie ose të ndalojë reagimet e vogla të mos bëhen të rënda.

Një person mund të ketë nevojë për injeksion një herë në javë për rreth 7 muaj, pastaj çdo 2 javë. Ndërsa imuniteti i personit rritet, ata mund të kenë nevojë për një goditje vetëm një herë në 4 javë. Trajtimi mund të duhet të vazhdojë për 3-5 vjet.

Qasjet alternative

Mund të ketë mënyra të ndryshme të tjera për të lehtësuar simptomat e alergjisë. Për shembull, një person mund të përdorë një kompresim të ftohtë për të lehtësuar ënjtjen e syve dhe dhimbjen në sinuse. Një person mund të përdorë ndonjë nga teknikat e mëposhtme në kombinim me qasjet e përshkruara më lart.

Provimi i ujitjes së kripur

Ujitja e hundës shpëlasin alergenet dhe mukusin nga hunda, gjë që mund ta bëjë frymëmarrjen më të lehtë. Një person butësisht shprehet një zgjidhje e kripur në hundët e hundës duke përdorur një shiringë llambë ose tenxhere neti. Sigurohuni që të ndiqni rekomandimet e FDA për të parandaluar që kjo qasje të shkaktojë një infeksion të sinusit.

Gjithashtu, një person mund të zbulojë se një llak i kripur i hundës shkakton më pak acarim sesa një llak i mjekuar.

Një përmbledhje e vitit 2018 analizoi të dhënat nga 747 njerëz që kishin përdorur spërkatje të kripur të hundës deri në 3 muaj. Studiuesit arritën në përfundimin se trajtimi mund të jetë i dobishëm, dhe nuk kishte raporte për efekte anësore, por ata kërkojnë studime të mëtejshme për të konfirmuar sigurinë dhe efektivitetin e kësaj qasje.

Këtu, mësoni më shumë rreth përdorimit të sigurt të enëve neti.

Shmangia e ushqimeve të shkaktuara

Zakonet e ngrënies mund të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm. Disa njerëz kanë reagime të rënda ndaj ushqimeve specifike, të tilla si arra, ose përbërës në ushqim, siç është gluteni.

Për të identifikuar shkakun e një reaksioni alergjik, mund të ndihmojë për të mbajtur një ditar ushqimi dhe për të punuar me një mjek. Dokush me një alergji ushqimore duhet të kujdeset për të shmangur ushqimin e shkaktuar. Nëse një reagim i rëndë ka të ngjarë, një person duhet të mbajë me vete një injeksion automatik epinefrine.

Cili është ndryshimi midis një intolerance ushqimore dhe një alergjie?

Duke pasur një dietë anti-inflamatore

Ndërsa një person me alergji ushqimore duhet të shmangë ushqime ose përbërës të veçantë, zgjedhjet e tjera dietike mund të ndihmojnë më përgjithësisht me alergji. Mund të përfitojë nga njerëzit me alergji për të shmangur ushqimet që ka të ngjarë të shkaktojnë inflamacion dhe të hanë më shumë ushqime që mund të zvogëlojnë inflamacionin.

Ushqimet që mund të shkaktojnë inflamacion janë të pasura me:

 • yndyrnat trans, të cilat janë në shumë mallra të pjekura dhe ushqime të përpunuara
 • Sheqeri i rafinuar
 • Yndyra e ngopur

Të tjerët rekomandojnë të përqëndroheni në ushqimet që janë:

 • E tërë, jo e përpunuar
 • Bimore
 • e pasur me yndyrna të shëndetshme
 • I pasur me fitonutrientë, të tilla si antioksidantë

Mësoni më shumë rreth një diete anti-inflamatore dhe cilat ushqime për të shmangur.

Simptomat e alergjisë

Simptomat e një alergjie lindin nga inflamacioni. Ato mund të shkojnë nga të buta në të rënda dhe të përfshijnë:

 • koshere, një lloj skuqjeje
 • një hundë të rrjedhshme
 • kruajtje në fyt, hundë, Ose të dy
 • kollitja
 • Ellingnjtja e syve, gojës, buzëve ose fytyrës
 • Folje dhe gulçim
 • një i dobët, Pulsi i shpejtë

Nëse një person humbet vetëdijen ose ka vështirësi në frymëmarrje, ata mund të përjetojnë anafilaksi. Kjo mund të jetë fatale dhe ka nevojë për kujdes mjekësor urgjent. Dikush duhet të telefonojë 911 ose ta çojë personin në dhomën e urgjencës menjëherë. Kjo është e rëndësishme nëse personi ka marrë apo jo një injeksion epinefrine.

Parandalimi i reaksioneve

Për të shmangur reaksionet alergjike, mbajini larg alergeneve kur është e mundur. Një person mund të ketë nevojë të kontrollojë etiketat e ushqimit dhe të pyesë se si është përgatitur ushqimi.

Ndonjëherë ndotja kryq, një sasi e vogël e një alergjen që përfundon në një pjatë që nuk duhet ta përmbajë atë, është e mjaftueshme për të shkaktuar një reagim. Në një restorant që shërben një salcë kikiriku, për shembull, mbetjet e kikirikut mund të bëjnë rrugën e saj në një pjatë nga një vegël kuzhine e pastruar në mënyrë jo të duhur. Mund të ndihmojë për të paralajmëruar stafin e restorantit për një alergji të rëndë para kohe.

Pastrimi i shpeshtë i sipërfaqeve shtëpiake dhe veshjeve mund të ndihmojë në heqjen e shtëpisë së alergeneve të tilla si pluhuri, dhe grooming i rregullt mund të ndihmojë në mbajtjen e disa alergjive të lidhura me kafshët shtëpiake.

Ndërkohë, ndryshimi i rregullimit të filtrave të kondicionimit të rregullave dhe mbajtja e dritareve të mbyllura mund të ndihmojë në uljen e sasisë së polenit që hyn në shtëpi. Investimi në një pastrues të ajrit me një filtër të thithjes së grimcave me efikasitet të lartë (HEPA) gjithashtu mund të sigurojë lehtësim nga alergjenët e ajrit. Hulumtimi nga viti 2020 sugjeron që filtrat HEPA gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e simptomave të astmës së rëndë tek fëmijët.

Si mund të ndikojë strehimi në rrezikun e astmës dhe çështjeve të tjera shëndetësore?

të zbulojë më shumë informacione dhe burime të bazuara në prova për astmën & amp; Alergji, vizitoni qendrën tonë të dedikuar.

Përmbledhje

Simptomat e alergjisë mund të shkojnë nga të buta në të rënda, dhe ka mënyra të ndryshme për t’i trajtuar dhe parandaluar ato.

Medikamente të tilla si antihistamines, spërkatjet e hundës dhe, në raste urgjente, epinefrina mund të zvogëlojë efektet e një reaksioni alergjik. Disa qasje të tjera përfshijnë shmangien e ekspozimit kur është e mundur, duke përdorur një tenxhere neti, të kesh imunoterapi dhe ndryshimin e dietës.

Bleni për Trajtimet e Alergjisë

Këtu gjeni mundësi për blerje në internet të:

 • Antihistamine dhe ilaçe dekongestantë
 • Sprays hundë
 • neti POTS
 • Intoleranca e Ushqimit
 • Farmaci/Farmacist
 • Alergjia sezonale

Lajmet mjekësore sot kanë burime të rrepta të rrepta Udhëzime dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.