Цікаві факти про Львів

Хто зна скільки всього сталось у Львові вперше!? За майже 770 років таких випадків було вдосталь: якісь добре відомі, удостоєні пам’ятників, деякі є малознаними навіть зараз. І, не помилимось, якщо напророкуємо ще не один такий факт, про який колись казатимуть: “Вперше це сталось у Львові”

Прапор

Вперше в Україні синьо-жовтий прапор вивісили саме у Львові, на ратуші, в час революції 1848 р. Він, щоправда, мав інший вигляд ніж сучасний. То було синє полотнище зі золотим левиком. Його походження відносить нас до часу Галицько-Волинської держави, ймовірним прапором якої він міг бути. Вперше такий прапор описано в 1410 р. як знамено воїнів з Галичини, що брали участь у Грюнвальдській битві.

Ще одна важлива в історії державності України мала місце вперше у Львові – перша політична партія.

Українську соціалістично-радикальну партію (УСРП) заснували 4 жовтня 1890 року. Серед керівників був Іван Франко.

До речі, про Івана Франка! На його честь назвали університет. І це він є першим в Україні університетом. Щоправда з 1661 року (коли його визнали вищим навчальним закладом) він деякий час був колегією.

Вперше у Львові: спорт

Футбол

Перший футбольний матч на території України відбувся у Львові в липні 1894 р. На стадіоні, що був на території сучасного Стрийського парку. Грали команди товариств “Сокіл” львівського та краківського. Зараз на тому місці є чималий пам’ятник. І на тій першості, львів’яни отримали додаткову першість, бо перемогли. Отже, подвійна першість.

Хокей

Перший в Україні хокейний матч за міжнародними правилами відбувся у Львові в 1909 р.

Шахи

У березні 2016 року місто приймало Фінал чемпіонату світу з шахів серед жінок. В ньому грали українка Анна Музичук і китаянка Хоу Іфань, яка і перемогла. Вперше фінал таких престижних змагань відбувся в Україні.

Вперше у Львові: технічні досягнення

Гасова лампа

Перша в Україні і в Австро-угорській імперії гасова лампа створена у Львові. Відбулося це 1859 р. в аптеці “Під золотою зіркою” на вулиці Коперника.

Пошта

Перша пошта в Україні відкрита на площі Ринок, 2, місцевим італійцем Роберто Бандінеллі у 1629 р.

Повітряна куля

1784 року у Львові запустили першу у світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному (для підігріву повітря у балоні). Це сталося усього через дев’ять місяців після польоту кулі у Франції братів Монгольф’є, пальним для якої служила солома.

Трамвай

Перший в Україні кінний трамвай з’явився у Львові 1880 рoку.

Перша у Європі залізобетонна споруда

На ній можна постояти навіть зараз. Це місток Тульє, що на парківці “Львівської політехніки”. У головного технічного університету міста побудували його у 1894 році до промислової Крайової виставки. За великим рахунком потреби у мості тут не було, як і зараз. Його функція – швидше рекламна, бо споруджений за новою на той час технологією – поєднання заліза і бетону.

Перший на території України регулярний авіарейс

 1 вересня 1922 року компанія Аеrо Llоyd відкрила перший регулярний авіарейс Ґданськ-Варшава-Львів. Його протяжність становила 625 км. Літаки зі Львова у тому напрямку злітали 6 разів на тиждень.

Перше в Україні 3D-будівництво

Ще одна споруда, про яку буквально у наші дні говорять, наголошуючи, що це вперше, буде школа.

Перший в Україні навчальний заклад, що будують за допомогою технології 3D-друку. Майбутнє приміщення для першокласників школи № 23, зводять на вулиці Варшавській, 126.

Вперше у Львові: медицина

Вакцина

Першу в світі вакцину проти епідемічного тифу винайшов львівський лікар Рудольф Вайгль. Це сталось 1918 р. у будівлі, що на розі площі Петрушевича і Зеленої. Зараз там Львівський науково-дослідний інститут епідеміології та гігієни.

Перша операція з допомогою робота-хірурга

У лютому 2021 року вперше в Україні прооперували 13-річну дівчинку з допомогою робота-хірурга daVinci. Успішна операція пройшла у міській клінічній лікарні швидкої медичної успішно.

Вперше у Львові: друкарська справа

Як відомо, першу в Україні книжку надрукували у Львові в 1574 році. Це був “Апостол” Івана Федорова”. Це стало відправною точкою низки інших фактів, що стались вперше саме у Львові.

Перша в Україні профспілка

Відносно недавно історики довели, що 6 листопада 1817 року в одній з львівських друкарень заснували першу в Україні профспілкову організацію «Товариство взаємної допомоги членів друкарської справи». Важливо й те, що вона виявилась першою робітничою організацією Австрійської імперії.

Перша в Україні регулярна недержавна видавнича подія

Львівський Форум видавців у 1994 році почався з невеликого ярмарку та спілкування кількох десятків продавців книжок і видавництв. На початку 21 століття схожі книжкові події організовують у Києві, в Одесі, у Дніпрі.

Вперше у Львові: газетні досягнення

Книгодрукування вплинуло на газетярство. Не обійшлось без досягнень і у цій підгалузі.

Перша газета України як така

Вийшла у Львові 1749 р. То був «Kurier Lwowski». Але вийшло лише кілька її номерів.

Перша регулярна газета України

Це був вже 1776 р. «Gazette de Leopol». Особливість – французька мова видання.

Перша у світі україномовна газета

«Зоря Галицька» виходила у Львові майже 9 років, з 1848 до 1857 р. силами Головної Руської ради

Найстаріша в Україні діюча газета

«Gazeta Lwowska» вийшла вперше у 1811 р. А ще це найстаріша польськомовна газета Світу!

Список можна продовжувати і доповнювати. Адже кожен хроніст має свої власні критерії важливості та першості того чи іншого факту…

Схожі записи