Статуя Свободи у Львові
А чи Свобода є Свободою?
Польська громада Львова спромоглася відкрити банк під назвою “Галицька каса ощадності”. Її назву польською тепер відреставрували і її добре видно під куполом. А ще назва зашифрована в обрамленні балкону, що складається з повторення букв GKО.

Будівля банку збудована в стилі неоренесансну та необароко є дуже імпозантною та щедро прикрашеною, зокрема і скульптурою. Під куполом бачимо скульптуру жінки, яка нагадує американську статую Свободи, тільки значно меншу, а головне – сидячу. Кажуть, що то єдина сидяча Свобода в Світі. Як і американська статуя, вона має промені довкола голови та тримає смолоскип. Ну хто б після того сумнівався, що то наближена копія Свободи. Додає впевненості в тому і назва вулиці, на якій вона сидить – проспект Свободи. Проте, офіційно статуя має іншу назву – Ощадність. Але про це мало хто відає.

Львівська статуя Свободи (будемо її так називати за народною традицією) не самотня, як в Нью Йорку. Біля неї сидять два чоловіки. Вони символізують Рільництво (сільське господарство) та Промисловість. Вся група символізує те, що гроші зароблені в тих сферах є мудро заощаджувати задля подальшого розвитку цих головних сфер економіки краю. Думаємо, Ощадність не випадково нагадує Свободу. Адже щоби могти заощаджувати, потрібно мати свободу дії. Так, що не такою вже є і помилкою давати Ощадності й друге ім’я – Свобода. А у фойє вас зустрічає статуя Фортуни, що підказувала підприємцям, …вдало використати заощадження трема мати прихильність Долі.

“Батько” Свободи
Обидві скульптури і Свободу і Фортуну створив львівський скульптор Леонард Марконі. Його рід походив з італійської Мантуї. І хоч Леонардо народився вже у Варшаві, та майстерність свою вдосконалював на батьківщині батька, в Італії. Його скульптури прикрашають чимало львівських будівель у центрі міста, зокрема:
- Львівську політехніку;
- колишній Крайовий суд по вулиці князя Романа;
- дирекцію залізниць на вул. Січових Стрільців, де є його легендарна робота Меркурія;
- готель Жорж, на чотирьох кутах якого є скульптури-символи Азії, Європи, Америки і Африки;
- Національний музей біля на просп. Свободи;
- Преображенську церкву на вул. Краківській.

Що було до Свободи
На місці банку був один з перших, якщо не перший у Львові готель, під назвою “Під римським цезарем”. Він був не менш імпозантний ніж каса ощадності. Його дещо перебудували і перейменували на готель “Англійській”.
Смертельна Свобода
За часів радянського союзу сталася трагедія, про яку промовчала тодішня преса. В ті часи рідко писали про трагедії. 1981 р. від нашої Свободи відламалася рука і вбила пані, що проходила цією людною центральною вулицею. Майже 15 років Свободі довелося бути безрукою. Зрештою, відпалу руку її доліпили, але вона відрізнялася світлішим кольором і дещо неприродними пропорціями. На 2017 рік скульптурну групу реставрували. Руку переробили, і на всяк випадок, закріпили тросом до купола. Під час реставрації виявили, що проміння Свободи первісно мало позолоту, і її реставратори відновили власним коштом бо це не входило в запланований кошторис реставраційних робіт.
Можливо, чимало львів’ян пам’ятають як наприкінці минулого століття під цією скульптурною групою був електронний годинник зворотного відліку. Він відраховував секунди до нового тисячоліття. Крім того, у такий оригінальний спосіб (погодьтесь, як на 1999 рік, це було незвично) себе прорекламувала торгова марка, що спонсорувала хронометр і додала свою символіку до нього.