Цікаві факти про Львів
Колись Львів був найбільшим містом України
Львів був найбільшим містом України. Це було в далекому XVI-XVII століттях. Тепер, місто офіційно є сьоме за величиною по кількості населення в Україні. Тут офіційно живе понад 800 тисяч мешканців. А ще Львів найгустіше заселене місто України, та навіть Європи. Його навіть порівнюють в цьому плані зі Страсбургом.
Королівське місто Львів
Місто засноване королем
Місто виникло мабуть у ХІІІ ст. (перша згадка про місто датується 1256 роком) і є далеко не найстарішим в Україні. Його засновником є перший в історії король-українець Данило Романович (відомий тепер як Данило Галицький). Він назвав місто в честь свого старшого сина Лева. До речі, матір’ю Данила була донька візантійського імператора. Тут слід згадати, що довший час Візантія відмовлялася родичатися з сусідами. І робила то вкрай винятково.
Львів як столиця королівства
Львів, двічі був столицею королівства
- в ХІІІ-XIV ст., коли він був столицею Руського королівства
- та в 1772-1918 роках, коли він був столицею королівства Галицького та Льодомерського, що перебувало в складі Австрійської імперії
Зовсім поруч з Європою
Львів – відкритий для світу, дружній до людей!
Саме таким є гасло сучасного Львова, що символізує відкритість та привітність мешканців і неймовірну атмосферу. Але так було завжди. Так, в середньовічному Львові, були квартали євреїв, українців, вірмен та католиків. Серед останніх то були італійці, німці і поляки. В українських кварталах жило багато болгар та греків, теж православних. На початку львівської історії згадується і квартал сарацин, очевидно татар та караїмів.
У центрі Східної Європи
Місто є на відстані 50 км. від кордону з Європейським Союзом. На відстані близько 500 км від трьох столиць:
- Києва (Україна),
- Варшави (Польща),
- Будапешта (Угорщина).
Аеропорт імені короля Данила Галицького – один з найбільших у Східній Європі
Знаходиться 6 км від центру міста. У 2012 році відкрито новий термінал та продовжено злітно-посадкову смугу, яка дає змогу приймати великі літаки. Пропускна здатність аеропорту складає 2 тис пасажирів на годину.
Львів перебував у складі дев’яти держав
- Галицько-Волинського князівства, яке ще відоме як королівство Руське
- Королівства польського,
- Австро-Угорської імперії,
- Російської імперії, коротко в час Першої Світової війни,
- Західноукраїнської Народної Республіки,
- Польщі,
- Під нацистською окупацією,
- Радянського Союзу,
- Незалежної України.
Програмне забезпечення до голлівудських фільмів – роблять у Львові
Мало хто знає, що спецефекти для фільмів «Спайдермен», «Гаррі Поттер», «Халк» та багатьох інших створюються саме у Львові. Також, згідно з дослідженням компанії KPMG, Львів визначено одним з найбільш перспективних міст у світі щодо розвитку ІТ.
Львів – місто студентів
Кожен п’ятий у Львові – студент. Зокрема, у місті налічується близько 170 тис. студентів. А також десяток вузів. Найбільшими є ЛНУ імені Івана Франка та “Львівська Політехніка”.
Львів, як Релігійний центр
Центр одного з найрелігійніших регіонів України
У місті функціонує 104 храми та ще кілька десятків будується.
Церковна столиця
Тут є головні храми і католицької і вірменської апостольської церкви в Україні.
Вже давно не католицьке місто
Хто їде до міста, як католицького, то зрештою розуміє, що то відголос лиш його історії. В основному львів’яни належать до УГКЦ (Української греко католицької церкви), яка має східні, тобто православні обряди. Хоча, від католицького періоду залишилося 37 костелів, які тепер функціонують як храми інших конфесій, лиш три слугують й надалі католицьким громадам.
Цікавий приклад пристосування католицького храму під греко-католицьку церкву. Би було видно старий, католицький вівтар-балдахін, створено єдиний в Україні прозорий іконостас з іконами-вітражами.
На фото колишні католицькі храми, які тепер є греко-католицькими церквами:
Спорт
У Львові виступає 2 професійних футбольних клуби
ФК “Карпати” та ФК “Львів”. Також Львів є фартовим містом для збірної України з футболу, адже вона ще жодного разу тут не програвала.
Перший футбольний матч в Україні та Польщі – відбувся у Львові
14 липня 1894 року на території Стрийського парку відбулась гра між командами Львова та Кракова, яка стала офіційним матчем на території України та Польщі. Команда Львова здобула перемогу.
Туризм
Львів – нова туристична Мекка Східної Європи
Щорічно кількість туристів зростала на 15-20%. Цифра туристів сягала мільйона за рік. Найчастіше до Львова їдуть туристи з Польщі, Німеччини, Франції, Канади, Японії.
У Львові — найбільша кількість пам’яток архітектури в Україні
Зокрема, у місті збережено 2500 пам’яток історії та архітектури. Окрім того, з 1998 року центр Львова внесено у світову спадщину ЮНЕСКО. Довший час таку честь в Україні мав лише Львів. 2023 р. долучилася і Одеса.
Щороку у місті відбувається понад 100 фестивалів
Традиційними для Львова є фестивалі класичної музики, вуличного театру, свята кави, шоколаду, пампуха. Також протягом двох років саме у Львові відбувається один з найбільших у світі джазових фестивалів.
У Львові найбільша концентрація музеїв в країні
В місті налічується кілька десятків музеїв. Лише на площі Ринок їх одинадцять.
Львів пахне кавою
Звичка яку впровадив в Східній Європі виходець під львівського шляхетського села Юрій Кульчицький, і до тепер не відпускає львів’ян. До речі, з села Кульчиці походив і гетьман Петро Сагайдачний, який захопив Москву разом з польським гетьманом Станіславом Жолкевським.
Львів – місто винаходів
Багато чого в Україні вперше було здійснено ві Львові. Але про це в наступній статті