Незвичний надгробок львівського цвинтаря
Розповідь про дуже оригінальний і водночас такий який веде до древньої традиції сучасний гробівець. Так, і сучасне може бути чудовим! Гробівець є на львівському Личаківському цвинтарі, неподалік військових кладовищ УГА та Орлят.
Слюдоподібні деталі тут показують річку, через яку на грецькому античному човні, схожому більше на морський корабель перепливає людина з веслом. Не важко здогадатися, що ця річка називається Стікс, а чоловік є Хароном.
Стікс
Древні греки вірили, що душа після смерті має бути ним переправлена через річку забуття. Харон робив це не безкоштовно, тому в могилу клали гроші, аби небіжчик міг заплатити за себе. Традиція дожила і до наого часу, хоч мало хто розуміє навіщо вкладає померлому гроші.
Давайте пригадаємо дещо про ту страшну річку.
- Її назва перекладається як “ненавиджу”, “жахаюся”.
- Вона аж 9 разів оптікала підземне царство мертвих.
- Вода Стіксу була отруйна.
- Її водами клялися навіть верховні боги-олімпійці. Бо богиня Стіксу в свій час помогла Зевсові повалити титанів і запанувати у Всесвіті. Якщо бог порушив подібну клятву то і він був страшно караний: рік лежав без ознак життя і на дев’ять років виганявся з небожителів (був тимчасово безсилим).
- Дочкою Стікса була богиня перемоги – Ніка. От так поворот!
Харон
Що ж до Харона, хоч він і брав гроші, та принципово перевозив лише в один бік. Та й то не всіх, а лиш тих, хто був похований. На древніх зображеннях він неохайний моряк, на пізніших, вже виглядав приємніше… Цікаво, що в древній Греції він плавав по річні Ахероні, і лиш римські поети перемістили його на Стікс. Зрештою, антична міфологія має багато протиріч та різних варіантів.
Найновішим, і точно доведеним зверненням до Харона є космічний корабель “Нові горизонти”, який в 2015 році пролітав біля супутника планети Плутон Харона і ніс кремовані останки Клайда Томбо, який відкрив планету Плутон. На кораблі є і монета цінністтю в чверть долара, як палата. Чи прийме реальний Харон на свій човен цього покійника? До речі, сучасний Харон “народився”, чи краще сказати – був охрещений іменем Харон в 1978 році, коли і був відкритий астрономами. Поруч з Плутоном є і супутник названий Стіксом. Все логічно, Плутон ж є богом підземного Царства.
Монограма Христа
Але крім тієї суто язичницької символіки маємо і християнську. Збоку на гробівці написано Ісус, але не звично, а у вигляді дуже цікавої монограми, так званого хреста імператора Констянтина, або Хризми чи Хрисмо́на. Це накладені одна на одну літери “Р і “Х”, а з боків монограми є перша і остання літери грецького алфавіту. Все це читається як Христос (перші дві букви його імені в грецькому написанні – ΧΡΙΣΤΌΣ) – початок і кінець всього. Ці букви по боках відносять нас до конкретної цитати з Біблії, а точніше з Апокаліпсису Івана Богослова: “Я Альфа й Омега, говорить Господь, Бог, Той, Хто є, і Хто був, і Хто має прийти, Вседержитель!”.
Найвідоміше використання такого символу відбулося на штандартах військ Констянтина перед битвою біля Рима 312 р. н.е. Під монограмою тоді ще був латинський вираз «Hoc vince» – скорочення вислову: цим переможеш. А все тому, що перед битвою він побачив на небі хрест під яким був і цей вислів, правда на небі він був написаний грецькою. А щоб він остаточно все зрозумів йому все пояснив Ісус у вісні. Правда, за два роки до того він нібито бачив бога сонця Апполона. Та і перемога була не над зовнішнім ворогом, а внутрішнім – імператором Максецієм. Це був цікавий час поділу імперії на дві частини, і в кожній було водночас по два імператори – старший і молодший. Але це вже зовсім інша історія. Ось як все складно., але водночас цікавезно.
Сам знак “Р і “Х” має набагато давнішу історію. Він, зокрема відомий за півтисячі роки до Констянтина, був на монетах та на полях тексту, де виділяв важливу частину, і тоді був скороченням від слова “корисний”.
На завершення
Це гробниця родини Логвин. Автором надгробка є скульптор та кераміст Роман Петрук. Він створив кілька пам’ятників на личакові та в місті. Найвідомішим для туристів є його скульптура “Відьма”, що в дворику аптеки-музею, що на Ринку.
Дуже вдалий надгробок, який водночас відносить нас до чи не найпершої цивілізації Європи – грецької (першою таки була мікенська держава Криту, але в неї були інші релігійні вірування), і до початків Християнства. Адже саме імператор Костянтин проголосив християнство державною релігією Римської імперії. Правда, сам ставати християнином він не поспішав, і охрестився аж перед смертю. А, і саме він заснував Константинополь, столицю Візантії та Османської імперії, яка тепер відома як Істамбул чи Стамбул.